Podstawy męskiego dress code

Elegancki wygląd jest istotny dla każdego, ale w przypadku mężczyzn odpowiednia prezencja jest kwestią wręcz kluczową i najważniejszą. Dzięki klasycznej elegancji można wysunąć się na czoło praktycznie każdej stawki i chociaż nie jest to na pewno gwarancja sukcesu, nie może być wątpliwości, że jest to jego ważny element. Dbałości o strój nie należy lekceważyć. Mężczyźni, którzy nigdy nie rezygnują z marynarki, mają idealnie dobrane dodatki do koloru garnituru i wiedzą, jak wybierać ilość wcięć w marynarce, to przyjemność dla oka i gwarancja, że ci panowie będą w stanie odnaleźć się w każdej sytuacji i będą wyglądać elegancko i gustownie. Żeby zaliczać się do takich mężczyzn, trzeba znać podstawowe zasady eleganckiego dress code. Zasady bardziej zaawansowane skutecznie chronią przed popełnianiem gaf towarzyskich.

Prawidłowy dress code to chleb powszedni polityki i dyplomacji oraz rzecz niezbędna w świecie biznesu. Wśród biznesmanów jest to oczywiście sprawa trochę mniejszej wagi, ale i tutaj trzeba zawsze pozostawać na odpowiednim poziomie, by nie stracić uznania w oczach obecnych i potencjalnych partnerów. O czym w szczególności trzeba wiedzieć?

Garnitur

Kolor garnituru, jaki obowiązuje na co dzień, to zdecydowanie granat. Kolor czarny jest przeznaczony tylko do ważniejszych okazji wieczorowych, czyli takich po godzinie 18:00. W czarnym garniturze można się wybrać do filharmonii lub teatru. Jest to też strój odpowiedni na bal.

Szare garnitury sprawdzają się na co dzień. Jeśli ktoś nie piastuje zbyt eksponowanego stanowiska, może się w nich wybrać do pracy. Modele wzorzyste także nie są złe, ale ustępują pod względem elegancji modelom gładkim. Z kolei garnitury brązowe uchodzą za pomyłkę w praktycznie każdej możliwej sytuacji.

Jeśli chodzi o marynarki, najbardziej oficjalne są te bez żadnego rozcięcia z tyłu. Podstawy męskiego dress code Trochę mniej oficjalne są te mające jedno rozcięcie, a dwa rozcięcia to swoista informacja, że marynarka nie dodaje zbyt wiele elegancji, chociaż jej też nie ujmuje. Modele z dwoma rozcięciami są najbardziej popularne, najlepiej dopasowują się do sylwetki noszącej marynarkę osoby, jak również umożliwiają największą swobodę ruchów. Pojedyncze rozcięcie uchodzi za eleganckie, ale specyficzne, ponieważ wywodzi się z jeździectwa i nie pasuje komuś, kto nie ma w pobliżu konia.

Mężczyzna w pozycji stojącej powinien zapinać marynarkę na górny guzik. Kiedy siada, guzik rozpina i poprawia linie ramion. Spodnie powinny maksymalnie jeden raz załamywać się na spodniach. Nie więcej. Skarpetki do garnituru muszą być ciemne i unosić Siena tyle, by nie pokazały się nigdy łydki.

Koszule

Koszule powinny być niefakturowane, gładkie. Warto zadbać o dobrą jakość materiału, by się nie gniótł i dobrze przepuszczał powietrze. Wybór kołnierzyka to kwestia gustu, chociaż bardziej wprawieni znawcy standardów elegancji będą w stanie podpowiedzieć, jaki kołnierzyk najlepiej pasuje do jakiego typu twarzy. Najważniejsze jest to, by kołnierzyk zawsze mógł się schować pod klapami marynarki.