Domowe sposoby suszenia grzybów

Możliwe jest zachowanie grzybów na zimę, ale one muszą być suszone w odpowiednich warunkach. Ten przewodnik pokarze, jak suszyć grzyby w naturalny sposób.

Sezon na grzybobranie ma swój szczyt szczytuje między latem a jesienią. Deszczowe, ale ciepłe lata są okresem radości dla prawdziwych zbieraczy, którzy z niecierpliwością szukają tego daru leśnego. Takie zbieranie jest bardzo relaksujące i daje spokój, satysfakcję i delikatną rywalizację z innymi.

Suszenie grzybów na nitce

Suszenie na nici pozostaje tradycją i nadal przyciąga wielu zwolenników. Ta prosta metoda nie wymaga specjalnych narzędzi ani nie wykorzystuje energii elektrycznej, jak suszenie w piekarniku czy elektryczne suszarki. Potrzeba jednak cierpliwości do tego sposobu suszenia grzybów, bo może potrwać nawet kilka dni.

Podstawą jest odpowiednie przygotowanie grzybów, czyli ich oczyszczenie, pocięcie być mogły zostać użyte do nałożenia na nitkę lub na sznurki. Indywidualnie przygotowane kawałki do suszenia nie powinny stykać się ze sobą w celu poprawy przepływu powietrza. Taki grzybowy wieniec musi wisieć potem nad źródłem ciepła. To mogą być kaloryfery czy okolice kuchenki, ale wtedy trwa to dłużej. Można też zawiesić je do słońca aby w ten sposób schły.

Suszenie grzybów w piekarniku

Suche grzyby w piekarniku jednymi z najczęstszych sposobów zachowania grzybów na zimę, ponieważ jest to niezwykle szybka metoda.

Jaka jest najprostsza metoda przygotowania grzybów? Kawałki wstępnie oczyszczonych grzybów można umieścić na ruszcie kuchennym, w który zwykle wyposażony jest każdy piekarnik. Można też ułożyć je na blaszce do pieczenia. Zaleca się suszenie grzybów w piekarniku przy użyciu papieru do pieczenia, ale na pewno nie na folii aluminiowej.

Domowe sposoby suszenia grzybów

Suszenie grzybów w suszarce elektrycznej

Suszenie grzybów w suszarce elektrycznymi, w której można suszyć właściwie wszystko, jest coraz częściej stosowane na obszarach, gdzie warunki zewnętrzne nie nadają się do suszenia grzybów w słońcu. Zamiast suszyć grzyby nawet przez kilkanaście dni na słońcu, lepiej jest ułożyć je na sicie i włączyć suszarkę. Tego typu urządzenia zwykle zawierają szereg różnych poziomów sita z tworzywa sztucznego i mają wbudowany grzejnik oraz wentylator. To idealny sposób na suszenie dużych ilości grzybów.