Pędzle do makijażu. Który do czego i jakie akcesoria wybrać?

Pędzle do makijażu to podstawowe akcesoria, które powinny znaleźć się w kosmetyczce każdej zadbanej kobiety. Za ich pomocą nałożymy podkład, podkreślimy policzki różem oraz wykonamy staranny makijaż oka. Dobrej jakości pędzel ułatwia rozprowadzenie kosmetyku i pozwala uzyskać naturalne efekty. Jakie rodzaje pędzli wyróżniamy i czym kierować się przy ich wyborze?

Pędzle do makijażu z naturalnego czy syntetycznego włosia?

W sprzedaży znajdziemy dwa rodzaje pędzli do makijażu, które różnią się między sobą pochodzeniem włosia. Pędzle do makijażu z naturalnego włosia wykonane są najczęściej z sierści kucyków, koni, borsuków, wiewiórek itp. i są używane przez profesjonalistów. Wymagają jednak starannego czyszczenia i odpowiedniej pielęgnacji. Naturalne włosie ma także tendencję do absorbowania kosmetyków, co ujemnie wpływa na wydajność stosowanych kosmetyków.

Pędzle do makijażu syntetyczne wykonane są natomiast ze sztucznego włosia, które posiada liczne zalety. Takie akcesoria polecane są szczególnie osobom z cerą problematyczną i alergików. Są znacznie trwalsze i mniej wymagające w codziennej pielęgnacji, przez co chętnie sięgają po nie osoby ceniące sobie trwałość i mało wymagające użytkowanie. Decydując się na zakup pędzli syntetycznych należy wybierać akcesoria znanych i cenionych producentów, które będą wykonane z najlepszej jakości materiałów.

Pędzle do makijażu. Który do czego i jakie akcesoria wybrać?

Czym różni się pędzel do podkładu od pędzla do różu? Rodzaje pędzli do makijażu

Osoby decydujące się na skompletowanie swojego pierwszego zestawu pędzli do makijażu czeka wybór poszczególnych ich rodzajów. A tych jest naprawdę sporo! Innego pędzla będziemy bowiem potrzebowały do nałożenia podkładu, innego do wykonania makijażu oka, a jeszcze inny posłuży nam do podkreślenia policzków różem i bronzerem. Pędzle do makijażu możemy podzielić na akcesoria przeznaczone do nanoszenia produktów sypkich (np. w pudrze lub kamieniu) i pędzle do kosmetyków płynnych. Drugi podział dotyczy natomiast przeznaczenia poszczególnych pędzli.

Pędzle do podkładu mają zaokrąglone włosie o dość zwartej budowie. Są elastyczne i świetnie rozprowadzają kosmetyk po całej powierzchni skóry. Najlepszym wyborem dla początkujących jest pędzel typu flat top, który doskonale nadaje się zarówno do nakładania sypkiego podkładu mineralnego, jak i płynnego fluidu. Bardziej doświadczone użytkowniczki mogą natomiast sięgnąć po pędzel kabuki, który pozwala uzyskać naturalny efekt cery o równomiernym kolorycie.

Do aplikacji różu i bronzera stosuje się ukośnie ścięty pędzel, dzięki któremu naniesiemy niewielką ilość kosmetyku na kości policzkowe. Większy, puchaty pędzel o zaokrąglonym czubku idealnie nadaje się do nakładania pudru sypkiego lub w kamieniu. Za jego pomocą można łatwo nałożyć kosmetyk na dużą powierzchnię skóry. Mniejsze pędzle do makijażu o skośnym zakończeniu są natomiast świetnym wyborem do nakładania korektora.

Dobrej jakości pędzle do makijażu świetnie sprawdzają się także do wykonywania makijażu oka – najlepszym wyborem są małe pędzelki o miękkim włosiu, które pozwalają starannie rozprowadzić kosmetyk w delikatnej okolicy oka. Do wykonania perfekcyjnej kreski i podkreślenia łuku brwiowego najlepiej wykorzystać natomiast mały ukośnie ścięty pędzelek.