Jak czyścić i przechowywać futra naturalne?

Futra naturalne od wieków są wyznacznikiem wysokiej jakości oraz prestiżu. Aby wyroby z futer naturalnych cieszyły nasze oczy przez wiele lat konieczne jest poświęcenie uwagi ich właściwej pielęgnacji. Okrycia wierzchnie takie, jak futro z królika, jenota czy lisa nie mogą być bowiem prane w pralce oraz czyszczone na mokro. Aby zachowały na długi czas swój nieskazitelny wygląd, należy także zapewnić im właściwe warunki przechowywania. Jak czyścić oraz dbać o futra naturalne?

Codzienna pielęgnacja i przechowywanie futer naturalnych

Naturalne okrycia wierzchnie takie, jak m. in. futro z królika, lisa czy jenota wymagają odpowiedniego traktowania oraz dbałości na co dzień. Dla zachowania ich pięknego wyglądu, miękkości oraz blasku, futra naturalne muszą być odpowiednio przechowywane oraz konserwowane podczas użytkowania.

Jako że po futra naturalne najczęściej sięgamy w okresie jesienno-zimowym, kiedy panuje podwyższona wilgotność powietrza, są one szczególnie narażone na zamoczenie. W razie jego wystąpienia, po przyjściu do domu należy od razu zawiesić futro na wieszaku oraz pozostawić je do wyschnięcia w ciepłym oraz przewiewnym miejscu. Należy unikać suszenia futer w pobliżu grzejnika czy kominka, gdyż nadmierna ekspozycja na gorące powietrze może trwale uszkodzić nasz wyrób.

W lecie natomiast nie należy pozostawiać futer na słońcu, którego promienie również mają negatywny wpływ na kolor oraz fakturę włosia. Wietrząc zawartość szafy podczas słonecznej pogody starajmy się więc umieścić okrycia z futer naturalnych w zacienionym miejscu, gdzie nie będą miały do nich dostępu promienie słoneczne. Pozwoli to dłużej cieszyć się błyszczącym włosiem oraz intensywnym kolorem wyrobów z futer naturalnych.

Dla zachowania nieskazitelnego wyglądu futra naturalne muszą być także odpowiednio przechowywane w szafie. Nie należy przechowywać ich złożonych, gdyż w ten sposób na powierzchni wyrobu powstaną nieestetyczne zagięcia. Futro z królika i innych naturalnych materiałów trzymamy rozwieszone na wieszaku, najlepiej w bawełnianych, przewiewnych workach.

Jak czyścić i przechowywać futra naturalne?

Pranie i usuwanie zabrudzeń z futer naturalnych

Wszystkie okrycia wierzchnie wymagają od czasu do czasu odświeżenia. Także futro z królika, lisa, karakuł i innych naturalnych materiałów powinny być od czasu do czasu czyszczone, aby były świeże oraz przyjemne w regularnym użytkowaniu. Warto pamiętać, że futer naturalnych nigdy nie należy czyścić na mokro. Woda może bowiem trwale uszkodzić delikatną fakturę naturalnego materiału. Czyszczenie futer warto więc zlecić zaufanej pralni chemicznej, której obsługa potrafi umiejętnie obchodzić się z tego typu wyrobami.

W razie delikatnego zabrudzenia powierzchni futra możemy z powodzeniem wyczyścić je samodzielnie w domu. W tym celu warto użyć delikatnego talku lub pudru dla niemowląt, którego niewielką ilość nanosimy na zabrudzenie, lekko pocieramy, a następnie dokładnie wytrzepujemy lub w razie potrzeby wyczesujemy proszek za pomocą miękkiej szczotki (zawsze w kierunku włosia!). W przypadku futer o ciemnym kolorze, puder możemy z powodzeniem zastąpić podgrzanymi otrębami pszennymi.

Partnerem artykułu jest Korczak i Syn oferujący: futro z królika - więcej na KorczakiSyn.com.