Jak wybrać odpowiednie farby do włosów?
Farby do włosów mają to do siebie, że muszą być odpowiednio dobrane, a pomóc w tym powinny osoby, które zajmują się profesjonalną stylizacją włosów. Chodzi tutaj o kwestie takie jak naturalny kolor włosów, odcień cery i brwi, ponieważ niewłaściwy dobór pod tym względem może wyglądać bardzo niekorzystnie. Decydując się na zakup farby do włosów należy wybrać kolor jaśniejszy o ton, niż jest to przedstawione na opakowaniu, gdyż kolor ten zazwyczaj wychodzi o ton lub dwa ciemniejszy. Jest tak oczywiście przy założeniu, że nakładamy farbę na naturalne włosy, które nigdy wcześniej nie były pokrywane farbą. Zazwyczaj kobietom zależy na uzyskaniu efektu, który będzie zbliżony w jak największym stopniu do naturalnego, więc zaleca się zmianę koloru o maksymalnie 2 tony. Jeżeli chodzi o odcień skóry, istnieje kilka zasad, których warto się trzymać przy doborze farby do włosów. W przypadku chłodnej, czyli jasnej skóry, poleca się również chłodne kolory farb, takie jak platynowy, słoneczny blond, lub orzechowy brąz. Natomiast ciepła karnacja może być doskonale podkreślona przez kolory włosów w odcieniach miodowym i karmelowym blondzie oraz rudym i kasztanie, co podkreśli również charakterystyczne dla tej karnacji kolory oczu.
Zasady mieszania farb do włosów
Czasami zastosowanie jednego koloru farby do włosów nie przynosi oczekiwanego rezultatu, dlatego konieczne jest wówczas zmieszanie kilku kolorów. W przypadku rozjaśnianych włosów, które chce się przyciemnić, kolor może przybrać odcień lekko zielony, co jest zasługą zawartości dużej ilości zielonych pigmentów. Rozwiązaniem problemu jest zmieszanie jasnej farby z taką, która ma w sobie domieszki czerwonego koloru, na przykład w odsłonie bordo. Ostatecznie możliwe jest uzyskanie w miarę naturalnego i ciepłego koloru, który z pewnością spełni wszelkie oczekiwania, co do fryzury. Chcąc uzyskać rudy kolor, należy wymieszać ze sobą farby do włosów w kolorach średniego blondu lub brązu oraz czerwonym. Dzięki temu kolor będzie odpowiednio stonowany i przede wszystkim nie ulegnie szybko wypłukaniu oraz nada charakteru każdemu odcieniowi cery.
Inne zasady farbowania włosów
W przypadku, gdy osoba mająca czarne włosy, chce zmiany koloru na jasny, niezbędne jest wykonanie dekoloryzacji i to przynajmniej w liczbie trzech zabiegów. Farby do włosów w jaśniejszym odcieniu staną się w przeciwnym razie całkowicie niewidoczne, ilość zabiegów jest uzależniona jest od nasycenia pigmentu w dotychczasowym kolorze. Inną zależnością, którą należy brać pod uwagę jest fakt, że cienkie włosy są znacznie bardziej podatne na koloryzację, a zwłaszcza rozjaśnianie. Dlatego też postępowanie w takim wypadku jest szczególne, ponieważ nie zaleca się wówczas nakładania na głowę plastikowego czepka i podgrzewania. Dodatkową kwestią jest również czas trzymania farby na włosach, co nie powinno trwać dłużej niż 5 minut, gdyż wszystkie substancje wchodzące w skład farby do włosów mogłyby uszkodzić ich i tak już osłabione cebulki.